• CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

Cała Polska Czyta Dzieciom – kampania społeczna, rozpoczęta w czerwcu 2001 przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom”. Nasza szkoła przystąpiła do akcji w 2006 roku. Akcja ma na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego – oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. Fundacja przekonuje, że czytanie dziecku dla przyjemności – 20 minut codziennie jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość.

Codzienne głośne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika - człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu przy pomocy rozumu, a nie pięści.

Głośne czytanie pomaga szkole realizować jej misję edukacyjna i wychowawczą!

Czytanie jest skutecznym sposobem na zwiększenie predyspozycji edukacyjnych uczniów. Głośne czytanie dzieciom sprzyja osiąganiu następujących wyników:

• podniesieniu poziomu wypowiedzi ustnych a także pisemnych, kontakt z żywym słowem uczy dzieci prawidłowej mowy i akcentowania,

• wzrostowi zrozumienia tekstów i poleceń,

• zwiększeniu skłonności dzieci do refleksji oraz krytycznego myślenia,

• zwiększeniu ambicji i motywacji dzieci do działania,

• poprawie wzajemnych relacji między uczniami, gdyż słuchając głośnego czytania uczą się również komunikować między sobą, spada agresja,

• zwiększeniu otwartości dzieci na nowe sytuacje i nowe osoby,

• wyrobieniu nawyku i gustu czytelniczego,

• wzrostowi czytelnictwa,

• zmianie stosunku dzieci do książki,

• nabywaniu umiejętności rozwiązywania problemów emocjonalnych poprzez analizę tekstów literackich,

• rozwojowi języka, pamięci i wyobraźni,

• wzmocnieniu poczucia własnej wartości dziecka

• zapobieganiu uzależnieniu od telewizji i komputerów

W starszych klasach szkoły podstawowej głośne czytanie wspomaga przede wszystkim rozumienie usłyszanych treści, kształtuje umiejętności argumentowania własnych sądów oraz analizę zagadnień.

Osiąganiu i utrwalaniu efektów głośnego czytania sprzyja posiadanie bogatego księgozbioru w bibliotece szkolnej, zapewnienie wolnego dostępu do książek, z możliwością wypożyczenia, zaopatrzenie biblioteki w nowości i książki zalecane dla dzieci i młodzieży, oraz ludzie oddani idei głośnego czytania.

Tytuły w kolekcji „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”

-   Astrid Lindgren –   Emil ze Smalandii, Lotta z ulicy Awanturników

A   -   Kamil Giżycki – Wielkie czyny szympansa Bajbuna Mądrego

Ł    -  Erich Kästner – 35 maja;

-   Michael Ende – Momo;

P   -   Anne Cath. Westly – 8+2 i ciężarówka;

O  -   Ferdynand Ossendowski – Słoń Birara

L    -  Witold Makowiecki - Diossos

-   Jerry Spinelli – Kraksa;

K  -   Florence and Richard Atwater - Pan Popper i jego pingwiny;

A   -  L. J. Kern – Ferdynand Wspaniały

C   -   Roald Dahl – Matylda

Z   -   Grey Owl – Przygody Sajo i małych bobrów

Y   -   Katherine Paterson – Most do Terabithii

T   -   Ursula le Guin – Czarnoksiężnik z Archipelagu

A   -   Baśnie świata  (Milska, Markowska)

D   -  Amicis – Serce;  250 stron;  ( adaptacja językowa)

Z   -   José Mauro de Vasconcelos – Moje drzewko pomarańczowe;

I    -   Bajki wierszem – (Tuwim, Rogoszówna; Brzechwa,  Świrszczyńska,