• Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • „Granice mojego języka są granicami mojego świata”

            Pod takim hasłem odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest to coroczne święto obchodzone 21 lutego, zostało ono ustanowione w 1999 roku i ma na celu pomoc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

            W tym dniu uczniowie klasy 5 c pod kierunkiem p. Lucji Domagały i p. Agnieszki Maciążek przygotowali zabawy w celu rozwijania umiejętności językowych. Chętni mogli zmierzyć się z zadaniami dotyczącymi poprawności używanych form, sprawdzić znajomość frazeologizmów oraz poćwiczyć sprawność artykulacyjną poprzez  trudne  łamańce .

                         Uczniowie zostali także uwrażliwieni na konieczność dbania o ojczysty język , który stanowi podstawowy element narodowej tożsamości i jest dobrem narodowej kultury. Przybliżona została im treść ustawy o języku polskim,  w myśl której obowiązek ochrony języka polskiego spoczywa na wszystkich organach władzy publicznej oraz instytucji, a także organizacjach uczestniczących w życiu publicznym. Ochrona ta  polega między innymi na: dbaniu o poprawne używanie języka i doskonalenie sprawności językowej jego użytkowników, przeciwdziałaniu  wulgaryzacji języka, szerzeniu wiedzy o nim  i jego roli w kulturze, a także promocji języka polskiego w świecie.

                        Ponadto dowiedzieli się nieco na temat pochodzenia języka polskiego. Poznali  w skrócie jego dzieje od języka praindoeuropejskiego poprzez język prasłowiański, z którego wywodzą się języki zachodniosłowiańskie, w tym właśnie nasz ojczysty język.

                        Dzisiejsze święto uświadomiło uczniom, że obowiązek dbania o kulturę języka dotyczy  wszystkich. Jest on istotny na każdej lekcji oraz w innych przejawach życia szkoły. Uświadomiło też,  iż należy się starać mówić i pisać poprawnie, wyraźnie wymawiać głoski, nie nadużywać zapożyczeń. W komunikacji internetowej  pamiętać o polskich znakach i nie stosować niepotrzebnych skrótów, nade wszystko zaś unikać wulgaryzmów, które są jak chwasty w ogrodzie pełnym pięknych kwiatów .Wzbogacać  swoje  słownictwo, a także tworzyć spójne, precyzyjne i ładne wypowiedzi. A w razie wątpliwości językowych korzystać z różnych źródeł wiedzy -słowników czy stron internetowych, jakie  są poświęcone  językowi polskiemu.

            Nic tak nie świadczy o człowieku jak język, którego używa. Dbajmy  zatem o język ojczysty, mając na uwadze  sentencję: „Naród żyje, dopóki język jego żyje…”(K. Libelt)

             

            Agnieszka Maciążek

             

          • Karnawał...

          • Karnawał to czas radosnych zabaw i balów. Zgodnie z tą tradycją w dniu 16 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy, na który uczniowie od dawna z radością oczekiwali. Imprezę poprowadził profesjonalny zespół artystów w pirackich strojach. Na czas zabawy, dziewczynki zamieniły się w księżniczki, damy dworu, wróżki, motylki, a chłopcy w królewiczów, rycerzy, budowniczych, supermenów i wiele innych postaci bajkowego świata. Wesołą zabawę, w rytmie utworów pirackich i współczesnych uatrakcyjniały  liczne zabawy i konkursy.

             

            Pozdrawiam

            Karolina Witmajer

          • Inicjatywa obywatelska w naszej szkole :)

          • W ramach drugiej edycji projektu „Współdecydujemy - zaangażowanie obywatelskie młodzieży szkół powiatu olkuskiego” rozpoczęliśmy realizację inicjatywy „Czy nasza szkoła jest OK? – Bierzemy pod lupę korytarze szkolne”.

            15.02. – 17.02.2023 r. – odbył się Spacer badawczy po szkole w celu zebrania opinii uczniów o sposobie zagospodarowania korytarzy. Uczniowie otrzymali naklejki z uśmiechniętymi i smutnymi buźkami, aby określić miejsca, które się im podobają i te, które się nie podobają.

            Następnie czeka nas dyskusja w klasach i World cafe.

             

            Chcemy, aby uczniowie:

            - mieli wpływ na zagospodarowanie przestrzeni, w której przebywają na przerwach,

            - otrzymali możliwość wypowiedzenia się w sprawach istotnych dla nich,

            - potrafili argumentować swoje zdanie,

            - poczuli, że ich głos ma znaczenie.

             

            A. Karcz, J. Oleś

          • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy...

          • 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali krótki program, w którym pokazali, jak należy udzielać pierwszej pomocy. Swój występ rozpoczęli od wniesienia na scenę kolegi, który właśnie „zemdlał”. Chłopcy sprawdzili, czy koledze nic się nie stało i przeszli do kolejnego punktu programu.

            Jedna z dziewcząt zaprezentowała kolejne kroki, jak należy postępować przy udzielaniu pierwszej pomocy. Tymczasem pozostali pokazywali wszystkie te czynności. Przeprowadzili też masaż serca na fantomach.

            Należy pamiętać, że u dorosłych trzeba wykonać 2 wdechy na 30 uciśnięć. Natomiast u dzieci najpierw wykonujemy 5 wdechów, a potem postępujemy tak samo, jak z dorosłymi.

            Warto też pamiętać numery alarmowe.

            W występie udział wzięli:

            Hanna Maderska 8a

            Laura Sosnowska 8a

            Hanna Stawarz 5b

            Mateusz Domagała 8c

            Piotr Gut 8c

            Dawid Poczęsny 8c

             

            Uczniów przygotowali Elżbieta Jedynak i Piotr Stawarz

             

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa nr 1 w Bukownie
        • 32-6421039
        • Szkoła Podstawowa nr 1 w Bukownie, ul. Szkolna 8, 32-332 Bukowno 32-332 Bukowno Poland
        • Psycholog Godziny pracy: Poniedziałek 11.00 - 15.15 Konsultacje dla rodziców 10.00-11.00 Wtorek 8.30-11.30 Środa 10.30-15.15 Czwartek 8.30-14.00 Piątek 10.30-14.30
        • Logopeda Godziny pracy: poniedziałek: 7:10 – 9.50 wtorek: 7:10 – 14: 30 środa: 8:00 – 14:30 czwartek: 7.10 – 14:30 piątek: 8:00 – 14:30
        • Pedagog Godziny pracy: Poniedziałek 8.00 – 12.30 Wtorek 10.00 – 14.30 Środa 9.15 – 12.30 Czwartek 9.30 – 14.30 Piątek 8.00 – 11.30 konsultacje 11.30-12.30
        • Kontakt elektroniczny Zgodnie z art. 63 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz U 2000r nr 98 poz.1071 z późniejszymi zmianami) Szkoła Podstawowa nr 1 w Bukownie informuje, że udziela odpowiedzi na korespondencję otrzymaną pocztą elektroniczną jedynie, gdy zawiera ona następujące dane: - imię i nazwisko osoby kierującej zapytanie - adres (kod pocztowy, miejscowość, ulica i nr domu) - treść pytania (określenie przedmiotu sprawy).
        • dyrektor – mgr Mirosław Siudyka dyrektor@sp1bukowno.edupoczta.pl poniedziałek, środa 8.00-14.30 wtorek, czwartek, piątek 8.00-14.00
        • Wicedyrektor mgr Dorota Janda: wicedyrektorsp1bukowno@gmail.com poniedziałek, wtorek 8.00-14.30 środa- piątek 8.00-14.00
        • wicedyrektor – mgr Jolanta Oleś wicedyrektorsp1bukowno@wp.pl poniedziałek, czwartek 8.00-14.30 wtorek, środa, piątek 8.00-14.00
      • Logowanie