• Podziemny Olkusz

22.09.2023 r. klasy 1c i 2c wybrały się wraz z wychowawczyniami na wycieczkę do Olkusza. Głównym celem było zwiedzanie muzeum podziemi, mieszczącego się pod olkuskim rynkiem.

Po tajemniczych korytarzach, zbudowanych z czerwonego zlepieńca oprowadzała  wycieczkę pani przewodnik. Uczniowie poznali  wiele faktów z historii  ,,srebrnego miasta”, obejrzeli  przestrzenną średniowieczną makietę, pomieszczenia sądu i więzienia, oraz ciekawe filmiki i prezentacje poszerzające wiedzę o Olkuszu . Dzieci podziwiały na zaprezentowanych przestrzennych makietach kunszt górniczych sztolni, służących do  wydobywania rud cynku, ołowiu i srebra.

Uczniowie  widzieli miasto, zarówno rozkwitające, jak i podupadłe, zapoznali się również z sylwetkami słynnych olkuskich astronomów, obejrzeli starodawne przyrządy astronomiczne oraz film o powstaniu świata, rozpoczynający się od wielkiego wybuchu.

Obie części udostępnionego zwiedzającym muzeum - pod płytą rynku i dawnego starostwa - zostały niezwykle nowocześnie urządzone, wielu eksponatów uczniowie mogli osobiście dotknąć, wypróbować działanie starodawnych maszyn i urządzeń górniczych.

Na zakończenie wycieczki czekała dzieci kolejna atrakcja, polegająca na samodzielnym zaprojektowaniu kolorystyki i pomalowaniu według własnego pomysłu płaskorzeźby przedstawiającej olkuskiego gwarka. Wytwory prac plastycznych okazały się ciekawą pamiątką z wycieczki, którą dzieci zabrały  do domu.

A.Pęgiel, E.Jedynak, A.Żak, M.Łaskawiec

• WYCIECZKA KLAS 3a i 3c DO FUNZEUM W GLIWICACH.

W poniedziałek  18  września uczniowie klasy  3a i 3 c wraz z wychowawcami  odwiedzili  Funzeum,  czyli Muzeum Światła i Koloru  w Gliwicach.  To niezwykłe i wyjątkowe miejsce, prawdziwe królestwo światła  i koloru,  gdzie sztuka  i nauka spotykają się z dobrą zabawą. Gliwickie muzeum wykorzystuje nowoczesne technologie cyfrowe i umożliwia dzieciom zdobywanie wiedzy w sposób: nowoczesny, interesujący i zapewniający   rozrywkę.

Uczniowie odwiedzili 3 strefy: strefę światła,  koloru i  zabawy.

Dzieci odbyły niezwykłą podróż przez poszczególne kolory, oglądały interaktywne instalacje, a także trójwymiarowe obrazy za pomocą okularów 3D. Uczniowie przeprowadzali doświadczenia ze światłem i kolorami. Wśród dostępnych scenerii znajdował się  także  fluorescencyjny las, pokój nieskończoności, kryształowa komnata czy sala księżycowa wraz

z innymi planetami. Jednym z zaskakujących udostępnionych w obiekcie elementów było największe w Polsce pianino podłogowe, mierzące prawie 12 metrów długości.

Każde dziecko kolorowało wybrane przez siebie zwierzątko, które później zostało ożywione  i można je było zobaczyć w ruchu - na wielkiej ścianie.  W końcowej części pobytu

w muzeum  dzieci  brały  udział w zabawach.  Był  podniebny plac zabaw, basen

z podświetlanymi piłkami, duże klocki   i wiele innych atrakcji.  Na zakończenie oczywiście były zakupy w sklepiku.

To była wspaniała wycieczka, pełna uśmiechu, radości, wspaniałej  zabawy oraz  doznań świetlno - barwnych. Polecamy każdemu, kto  jeszcze  tam  nie  był.

Beata Wójcik, Bogusława Adamowicz