• Z wizytą na Olimpie…

          •          W listopadzie w klasach V a, V b  i V C miały miejsce nietypowe lekcje- ,,Z wizytą na Olimpie”. Sala lekcyjna zamieniła się w pałac Zeusa. Każdy z uczniów wcielił się w postać wybranego boga - były odpowiednie kostiumy i atrybuty. 

                    Nie zabrakło też boskiego pokarmu - ambrozji i nektaru. Ogromne emocje towarzyszyły uczniom podczas rozwiązywania zadań konkursowych. Wszyscy wykazali się ogromną wiedzą ze znajomości mitów greckich. Na uczcie pojawiło się wielu pięknie ubranych bogów, bogiń i herosów, którzy opowiedzieli, kim są i czym się zajmują. Ta lekcja podsumowała wiedzę i utrwaliła wiadomości uczniów na temat mitologii greckiej.

             

            Sylwia Kluczewska

          • WOW czyli WOLONTARIAT

          •  

            „WOW - Wolontariat otwarty na wyzwania w powiecie olkuskim” to już kolejny projekt który realizujemy wspólnie ze Stowarzyszeniem Dobroczynnym „Res Sacra Miser”. Głównym celem projektu jest opracowanie i wdrożenie kompleksowego programu rozwoju wolontariatu stałego na rzecz rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością świadczonego w Centrum Wsparcia Dziecka Niepełnosprawnego i Rodziny w Bukownie, na Skałce.

             

            Spotkanie inaugurujące projekt odbyło się 27.10. w siedzibie stowarzyszenia, gdzie zorganizowano BAL dla dzieci i rodzin z „Kawiarenki Pod Parasolem” Nasze wolontariuszki Julka, Ania, Amelka, Natalka, Patrycja, Zuzia  miały okazję poznać ich i wspólnie się bawić.

             

            Dziewczyny w dniach 15 – 16.11. uczestniczyły w warsztatach szkoleniowych na których doskonaliły umiejętność pracy w zespole, poszukiwały pomysłów na promocję wolontariatu w naszym środowisku.

             

            Teraz kolej na promocję wolontariatu w naszej szkole i przygodę z wolontariatem długoterminowym – spotkanie z adresatami projektu odbędzie się 30.11. na Skałce.

            Hasło, które wolontariuszki będą miały na swoich koszulkach to – POMAGAM, BO LUBIĘ :)

             

            Projekt ten jest współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030.

             

            AK, JO

             

          • SZKOLNY BUDŻET PARTYCYPACYJNY...

          • SZKOLNY BUDŻET PARTYCYPACYJNY

            CZYLI POMARAŃCZOWE BLUZY :)

             

            Dzięki deklaracji władz miasta Bukowno szkolny budżet partycypacyjny wraca do naszej szkoły! Jest to możliwe dzięki projektowi „Postaw na działanie - partycypacja uczniów szkół powiatu olkuskiego i krakowskiego”, który jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

            Za nami już wyjazdowe szkolenie, którego efektem jest rapowy opis działań i korzyści jakie daje możliwość realizacji SBP.

            Zobaczcie jaką kreatywnością wykazały się Amelka, Patrycja, Natalka, Lena i Ania :)

            W naszej szkole taka opcja

            Dla dziewczyny i dla chłopca

            Można projekt swój ogłosić

            Przy tym siana trochę skosić

             

            Posłuchajcie to nie bzdety

            To uczniowskie są budżety

            Naszą szkołę można wspierać

            I budżety w niej wybierać

            Przy tym dobra jest zabawa

            To dla wszystkich ważna sprawa

             

            Wymyśl pomysł swój na zmianę

            I go daj nam na wymianę

            Opisz go bardzo dokładnie

            Lecz nie musisz pisać ładnie

            My się potem tym zajmiemy

            W szkole go wypromujemy

             

            Nasza szkoła będzie lepsza

            Więcej ozdób i powietrza

            A Ty możesz zostać znany

            Przez kolegów szanowany

            Bo kto projekt swój przyniesie

            Ten już nie zostanie w lesie

             

            Żaden projekt nie jest głupi

            Musisz tylko się ciut skupić

            Już trzeci rok tu działamy

            A doświadczenia wciąż nabieramy

            Wstydliwy nie bądź plis

            A będziesz działał z nami dziś

             

            Teraz zostało już tylko działanie.

            Przypominamy nasze hasło DOSTRZEŻ, WSPÓŁPRACUJ I TWÓRZ.

             

            AK, JO

             

             

          • Święto Misia...

          • Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. W klasie 2c z tej okazji dzieci przyniosły do szkoły swoje misie. Nie lada zaskoczeniem był Pan Miś, który przywitał dzieci. Po wejściu do klasy czekał na nich ogromny pluszowy miś na miejscu pani. Dzieci opowiadały swoje historie związane z ich przytulankami. Obejrzały bajkę i dowiedziały się, skąd wziął się ten dzień. W dalszej części zajęć uczniowie  wyklejali kontury różnych misiów wełną, bibułą. Dzień upłynął w miłej atmosferze, a piękne prace będą zdobiły salę.

            Pluszowy Miś to symbol miłości, ciepła, poczucia bezpieczeństwa i niejednokrotnie wielu ważnych wspomnień…

            Elżbieta Jedynak

             

          • Mały człowiek duża sprawa. Mały człowiek ma swe prawa

          •             20 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji w klasie 2C pani wychowawczyni Elżbieta Jedynak i pani psycholog – Magdalena Łaskawiec przeprowadziły  nietypową lekcję.

                        Najpierw przy pomocy prezentacji Pani Magda zapoznała dzieci, z prawami, jakie posiadają, kiedy zostały zapisane i gdzie można ich szukać. Kolejnym punktem zajęć była przygotowaną przez Panią Elę praca w dwóch grupach. Pierwsza grupa musiała z spośród wielu możliwości wybrać według nich najważniejsze prawa, zaś druga odnaleźć, jakie obowiązki mogą mieć dzieci. Podczas wspólnej rozmowy dzieci musiały uzasadnić swoje wybory. Na koniec wspólnie stworzyły gazetkę, która zawisła na szkolnym korytarzu. W czasie zajęć wysłuchały także piosenki o prawach dziecka.

                        Lekcja ta miała  pomóc budować świadomość dzieci. Pokazywała uczniom, że powinny znać swoje prawa, rozumieć je i właściwie z nich korzystać. 

             

          • Razem Trzymamy Formę!

          •  

            W dniu 15 listopada 2023 r. uczniowie klas VI, VII i VIII uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych przeprowadzonych w naszej szkole przez przedstawicieli Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Olkuszu. Nadrzędnym celem zajęć było propagowanie zdrowego stylu życia poprzez przekazanie uczniom niezbędnej wiedzy z zakresu prawidłowego odżywiania, aktywności fizycznej, zbilansowanej diety, umiejętności czytania etykiet produktów spożywczych. Ważnym tematem poruszanym przez pracowników Inspekcji Sanitarnej w Olkuszu było także, jaki wpływ na nasz układ oddechowy ma używanie e- papierosów i innych wyrobów bezdymnych. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą negatywnych skutków picia napojów energetyzujących oraz zostali poinformowani o nowej jednostce chorobowej, jaką jest EVALI, która to właśnie związana jest z paleniem elektronicznych inhalatorów nikotyny- e-papierosów.

             

             

             

             

             

             

             

          • Ślubowanie pierwszoklasistów

          •  

            Rozpoczęcie nauki jest bardzo ważnym momentem zarówno w życiu dziecka, jak i jego rodziców. Kady mały człowiek z niepokojem, obawą, ale i wielkim zainteresowaniem przekracza po raz pierwszy próg szkoły. To tutaj poznaje nowych kolegów, wychowawców, nauczycieli oraz zdobywa wiele cennych wiadomości i umiejętności. Jedną z ważniejszych szkolnych tradycji jest pasowanie pierwszoklasistów na uczniów.                                                               Ten wyjątkowy dla wszystkich dzień odbył się 7 listopada 2023roku.  Przy udziale Dyrekcji Szkoły, Władz Miasta, zaproszonych gości i rodziców pierwszoklasiści zostali włączeni w poczet społeczności uczniowskiej.                             Dzieci pięknie zaprezentowały się w programie artystycznym, a w nagrodę otrzymały pamiątkowe medale i burzę oklasków.                                                   Wspaniała uroczystość zakończyła się pamiątkową fotografią i słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

                                                                                         Anna Pęgiel

                                                                                         Anna Szlęzak

                                                                                         Aleksandra Żak                                                                                                                                       Ąleksandra  Żuchowska                                                                                   

             

          • Wycieczka do Teatru Groteska w Krakowie

          •  

            Dnia 09.11.2023r. klasy: 1c, 2c, 2b wybrały się do  krakowskiego Teatru Groteska w celu obejrzenia spektaklu pt. „Tygrys Pietrek”, który został wyróżniony certyfikatem jakości ASSITEJ (Świadectwem Najwyższej Jakości i Poziomu Artystycznego) przyznanego przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla  Dzieci i Młodzieży ,, ASSITEJ”.

            Celem wycieczki było rozbudzenie u dzieci zainteresowania  teatrem, rozwijanie ciekawości świata, percepcji- stymulacja wzroku, słuchu i pamięci . Zachęcenie do występu przed publicznością, a poprzez bezpośredni kontakt z teatrem i aktorami wyzwalanie u uczniów wielu pozytywnych emocji i odreagowanie stresów.

             Po dotarciu na miejsce, uczniowie z wielką niecierpliwością, a zarazem ciekawością czekali na rozpoczęcie spektaklu.

            Spektakl opowiadał o  ciekawych przygodach lękliwego Tygryska Pietrka, któremu odważne Tygrysy zabierały paski. Żeby je odzyskać główny bohater wyruszył na daleką wyprawę w nieznane, w poszukiwaniu odwagi. Przedstawienie było dla dzieci  bardzo atrakcyjne.

            Piękne, kolorowe kostiumy, wesołe, wpadające w ucho piosenki, doskonała gra aktorska i animacja  lalek,  przyczyniły się do tego, że dzieci  były  zachwycone. Uśmiechy, radosne opowieści oraz gromkie brawa po spektaklu były dowodem na to, że pobyt w teatrze na długo pozostanie w ich pamięci.  

             

            A.Pęgiel, E.Jedynak, E.Werner, M.Łaskawiec, A.Żak

             

          • 11 listopada- Narodowe Święto Niepodległości

          •  

            Niepodległość jest największą wartością dla każdego narodu. 11 listopada 1918 roku był dla Polaków pierwszym dniem wolności po 123 latach zaborów, państwo polskie odrodziło się odzyskując niepodległość. Obchodzone z tej okazji Narodowe Święto Niepodległości przypomina nam o naszej historii, trudnej i długiej drodze do niepodległości oraz bohaterach, którzy walczyli i przelewali krew za wolną Polskę. Ten corocznie celebrowany dzień, we współczesnej Polsce jest jednym z najważniejszych świąt państwowych i patriotycznych. Dzisiaj my wszyscy możemy cieszyć się z naszej wolnej, suwerennej i niepodległej Polski, pamiętając, że służba i praca dla niej to nie tylko obowiązek, ale także przywilej i honor.

             Dla upamiętnienia wydarzeń sprzed ponad wieku, w piątek  10 listopada 2023 roku, uczniowie klasy : 6a, 7a, 7b i 7c wraz z opiekunami, wzięli udział w uroczystym apelu, zorganizowanym dla uczczenia 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

            11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy, jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę.

             

            Sylwia Kluczewska, Danuta Dębska, Justyna Wilk

          • Teatr – magiczne miejsce…

          •       Dnia 25 października 2023r.uczniowie kl. III b oraz kl. II a wybrali się do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na spektakl pt. „Pinokio”.

            Celem wyjazdu było między innymi rozbudzanie zainteresowań kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie podróżować autokarem oraz poznały zasady prawidłowego zachowania się w teatrze.

                  „Pinokio” to spektakl o dziecięcym żywiole, a także o mądrym wychowywaniu, które polega na zachowaniu szacunku do praw rządzących światem dziecka. Widowisko podejmuje ważny temat poszukiwania prawdy i wartości w zawiłym i nie zawsze dobrym świecie.”Pinokio” to lekcja podejmowania decyzji na drodze do dorosłości. Tytułowy drewniany pajacyk,  rozdarty między dobrymi radami dorosłych i dziecięcą skłonnością by być wszędzie i widzieć wszystko, podejmuje w swoim życiu nie najtrafniejsze decyzje. Wplątuje się w lawinę kłopotów, naraża na niebezpieczeństwa i przyprawia swojego twórcę – Geppetta o palpitacje serca. W ten sposób poznaje jednak życie i uczy się jak być prawdziwym chłopcem.

            Uczniowie obejrzeli piękne przedstawienie, w którym urzekały kostiumy, scenografia, muzyka, światło oraz oprawa dźwiękowa i wizualna. Sztuka teatralna zaciekawiła, wzruszyła, rozśmieszyła i zachwyciła  uczniów. Widzowie nagrodzili aktorów gromkimi brawami.

            Udział w spektaklu był wielkim przeżyciem dla dzieci i na pewno na długo zapadnie w ich pamięci.

                                                                           Renata Szlęk, Paulina Prusak

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa nr 1 w Bukownie
        • 32-6421039
        • Szkoła Podstawowa nr 1 w Bukownie, ul. Szkolna 8, 32-332 Bukowno 32-332 Bukowno Poland
        • Psycholog Godziny pracy: Poniedziałek 11.00 - 15.15 Konsultacje dla rodziców 10.00-11.00 Wtorek 8.30-11.30 Środa 10.30-15.15 Czwartek 8.30-14.00 Piątek 10.30-14.30
        • Logopeda Godziny pracy: poniedziałek: 7:10 – 9.50 wtorek: 7:10 – 14: 30 środa: 8:00 – 14:30 czwartek: 7.10 – 14:30 piątek: 8:00 – 14:30
        • Pedagog Godziny pracy: Poniedziałek 8.00 – 12.30 Wtorek 10.00 – 14.30 Środa 9.15 – 12.30 Czwartek 9.30 – 14.30 Piątek 8.00 – 11.30 konsultacje 11.30-12.30
        • Kontakt elektroniczny Zgodnie z art. 63 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz U 2000r nr 98 poz.1071 z późniejszymi zmianami) Szkoła Podstawowa nr 1 w Bukownie informuje, że udziela odpowiedzi na korespondencję otrzymaną pocztą elektroniczną jedynie, gdy zawiera ona następujące dane: - imię i nazwisko osoby kierującej zapytanie - adres (kod pocztowy, miejscowość, ulica i nr domu) - treść pytania (określenie przedmiotu sprawy).
        • dyrektor – mgr Mirosław Siudyka dyrektor@sp1bukowno.edupoczta.pl poniedziałek, środa 8.00-14.30 wtorek, czwartek, piątek 8.00-14.00
        • Wicedyrektor mgr Dorota Janda: wicedyrektorsp1bukowno@gmail.com poniedziałek, wtorek 8.00-14.30 środa- piątek 8.00-14.00
        • wicedyrektor – mgr Jolanta Oleś wicedyrektorsp1bukowno@wp.pl poniedziałek, czwartek 8.00-14.30 wtorek, środa, piątek 8.00-14.00
      • Logowanie