• 11 Listopada – Święto Niepodległości

          •  

            W dniu 11 listopada 2021 roku  Poczet Sztandarowy  reprezentował naszą szkołę w trakcie obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

            Uroczystości rozpoczęła  się mszą świętą w intencji Ojczyzny, która odbyła się o godzinie 9.00 w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Bukownie.

            Po zakończeniu mszy św. odbył się przemarsz pod Obelisk Żołnierza Polskiego. 

            Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bukownie przedstawiła krótki program artystyczny, nawiązujący do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

            Po zakończeniu części artystycznej delegacje oficjalne oraz mieszkańcy złożyli wiązanki kwiatów pod obeliskiem  Żołnierza Polskiego, a na zakończenie orkiestra dęta pożegnała wszystkich przybyłych krótkim koncertem pieśni patriotycznych.

             

            Samorząd Uczniów.

          • Warsztaty dla klas I-III...

          • Podczas warsztatów chemiczno-fizycznych uczniowie klas I-III poznali ciecz newtonowską, która  wydaje się być niezwykłą i magiczną masą, a tak naprawdę to czysta fizyka.

            To doświadczenie to nie tylko świetne ćwiczenie manualne, które wpływa na integrację sensoryczną, ale również zabawa dla naszych uczniów.

            Podczas zajęć wydawało nam się, że w sali znajduje się mała myszka, która piszczy z wrażenia. Nic mylnego, to suchy lód pocierany o monetę, który wydawał pisk. Dzieje się tak, ponieważ ciepło metalu sublimuje suchy lód i powoduje zmianę ciśnienia. Gdy gaz przepływa obok monety, ciśnienie powoduje pisk.

            Kolejnymi doświadczeniami były piankowy wulkan oraz dym z suchego lodu.

            Uczniowie mogli doświadczać świat przez wiele zmysłów, a przy tym świetnie się bawić.

             

            Karolina Witmajer

             

          • Ślubowanie...

          • 28 października odbyło się ślubowanie uczniów klas I.

            W sposób uroczysty uczniowie zostali przyjęci do braci uczniowskiej.

          • Teatrzyk kamishibai...

          • Do naszej szkoły zawitał teatrzyk kamishibai, czyli papierowy teatr obrazkowy . Jest to technika opowiadania, czytania, wywodząca się z Japonii, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę zwaną butai.

            Dzięki współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Olkuszu uczniowie klas II i klasy III b mogli obejrzeć i wysłuchać ciekawych opowieści oraz poznać ciekawą aplikację Quiver.

             

            Karolina Witmajer

             

          • Z wizytą na Olimpie…

          •  

              W październiku w klasach V a, V b  i V C miały miejsce nietypowe lekcje- ,,Uczty Bogów”. Sala lekcyjna zamieniła się w pałac Zeusa na Olimpie. Każdy z uczniów wcielił się w postać wybranego boga - były odpowiednie kostiumy i atrybuty. Nie zabrakło też boskiego pokarmu - ambrozji i nektaru. Ogromne emocje towarzyszyły uczniom podczas rozwiązywania zadań konkursowych. Wszyscy wykazali się ogromną wiedzą ze znajomości mitów greckich. Na uczcie pojawiło się wielu pięknie ubranych bogów, bogiń i herosów, którzy opowiedzieli, kim są i czym się zajmują. Ta lekcja podsumowała wiedzę i utrwaliła wiadomości uczniów na temat mitologii greckiej.

             

            Sylwia Kluczewska

          • Obchody 11 listopada w naszej szkole...

          •  

              Narodowe Święto Niepodległości - święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989.

             11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju.

             5 listopada 2021r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji  rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas tej uroczystości przypomniane zostały dni 123 lat niewoli Polski, począwszy od dnia, kiedy Polska jako niepodległe państwo przestało istnieć na mapie Europy, przez dzieje narodu polskiego w okresie zaborów, wypełnionego walką o wyzwolenie aż do dnia, w którym wzeszła jutrzenka wolności. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami w wykonaniu całej społeczności szkolnej oraz recytacjami wierszy, co zapewne przyczyniło się do głębszego przeżywania tych chwil.

              Akademia została przygotowana przez uczniów z klas: V b i V c oraz przedstawicieli klasy VII c i VIII b pod kierunkiem p. Danuty Dębskiej i Sylwii Kluczewskiej.

             

            Danuta Dębska,  Sylwia Kluczewska

          • APEL PAPIESKI

          •  

              Dnia 27 października 2021r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji XXI Dnia Papieskiego pod hasłem: ,,NIE LEKAJCIE SIĘ”.

            „Non abiate paura. Nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi”- ta najbardziej chyba znana na świecie wypowiedź Jana Pawła II pochodzi z jego homilii wygłoszonej 22 października 1978 roku podczas mszy świętej na placu św. Piotra w Rzymie, inaugurującej jego pontyfikat, homilii programowej dla kolejnych 27 lat działalności polskiego papieża.

              Występ został przygotowany przez uczniów klasy V c. Uroczystość przybliżyła  nauczanie i pontyfikat naszego wielkiego Rodaka. Następnie przedstawiono prezentację na temat życia i działalności papieskiej papieża Polaka. Głównym jej przesłaniem było ukazanie Karola Wojtyły jako prawdziwego człowieka, pełnego wiary, miłości i troski. Całość przedstawienia wzbogaciła scenografia oraz pieśni religijne wykonane przez dzieci uczestniczące w przedstawieniu.

             

             

            Barbara Płotnikowska, Sylwia Kluczewska

          • Powietrzna Akademia...

          • 12 października 2021 roku uczniowie klasy 1 a uczestniczyli w ciekawych zajęciach. Powietrzna Akademia jest to inicjatywa skierowana dla uczniów szkół podstawowych w zakresie ochrony środowiska i dbałości o lepsze powietrze, którym oddychamy. Zajęcia przybliżają tematykę smogu w oparciu o doświadczenia                   z zakresu fizyki i chemii. Powietrzna Akademia to lekcje online na platformie ClickMeeting . Są to zajęcia interaktywne z możliwością zadawania pytań prowadzącym.

            Tym razem poruszane były następujące zagadnienia:

            • Gazy jako zanieczyszczenia powietrza
            • Akumulacja zanieczyszczeń – gdzie gromadzi się smog?
            • Odnawialne źródła energii.

                   Profesor Tlenek wykonywał doświadczenia, które przybliżały dzieciom informacje dotyczące składu powietrza, źródeł atmosfery, zjawisk powodujących smog oraz sposobów działania na rzecz czystego środowiska. Ciekawe doświadczenia i  eksperymenty, udowadniały powstawanie zjawisk. Różnorodność ćwiczeń, ciekawy sposób prowadzenia zajęć bardzo podobał się wszystkim uczestnikom.

             

                                                                          Beata Wójcik

          • Wycieczka do...

          •  

            Wycieczka do Geosfery w Jaworznie.

            12 października  2021 roku    dzieci z  klas I b i I c  wraz z wychowawcami  odwiedziły Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie.  Uczniowie  mieli  możliwość   w praktyczny i interesujący sposób dowiedzieć    się wielu cennych informacji o naszej planecie, jej prehistorii, roślinności i skamieniałościach. Zajęcia odbywały się  w  plenerze i  w budynku Geosfery.    Dzieci   dowiedziały  się, że około 250 milionów lat temu na terenie Europy rozciągało się płytkie, tropikalne morze, na którego dnie żyły bezkręgowce, a   ich  szczątki opadały na piasek i przetrwały do dzisiaj w postaci skamieniałości.  Podczas zajęć  obserwowały skamieniałości za pomocą lupy. Pani przewodnik opowiedziała   również o wykopaniu w jaworznickim kamieniołomie,   Notozaura, który był prajaszczurem. Jego  postać w formie odlewu  uczniowie  zobaczyli   na brzegu   jeziorka . Dzieci dowiedziały  się, że to prehistoryczne zwierzę osiągało długość czterech metrów, potrafiło pływać i żywiło się rybami.   Spacerując po parku, pierwszaki     widziały   między innymi olbrzymi, ruchomy globus, sztuczne  jeziorko, domki dla owadów, roślinki w ogrodzie sensorycznym, tężnię solankową i mini stację meteorologiczną.   Dzieci    mogły  podziwiać przyrodę  w jej naturalnym miejscu i przy tym pożytecznie   spędzić czas  na świeżym powietrzu.   W budynku Geosfery  odbyły się  ciekawe zajęcia  edukacyjne   o rozmaitych skałach i skamielinach znalezionych we wspomnianym kamieniołomie. Ponadto dzieci wykonały  ozdobne  opaski na rękę.     
            Na  zakończenie wycieczki  było ognisko  i pieczone  kiełbaski.   Przy organizacji ogniska chętnie  pomagali   rodzice  pierwszoklasistów.   Dzieci  świetnie bawiły  się   na  placu zabaw. Atrakcji nie brakowało, a pogoda i humory   wszystkim  dopisywały.  Dzieci pełne  wrażeń   wróciły do Bukowna.

                                                                                          Bogusława Adamowicz

                                                                                          Renata Szlęk

             

          • Lekcja z profesorem...

          • W dniach 7 i 8 października uczniowie klas II i III wzięli udział w projekcie ,,Powrót Uniwersytetu prof. Wodniczka". Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się co to jest woda, dlaczego nie można bez niej żyć, jak się ją oczyszcza oraz kto i w jaki sposób kontroluje to, co leci w naszych kranach. W ramach zajęć zostały przeprowadzone eksperymenty oraz doświadczenia z wykorzystaniem wody i innych substancji. Po zakończeniu zajęć każdy uczeń stał się  Małym Wodnikiem - specjalistą w dziedzinie wody. Nie zabrakło słodkich upominków oraz materiałów dydaktycznych w celu uporządkowania wiadomości.

            Karolina Witmajer

          • Wojewódzkie zawody ...

          • W dniu 7 października odbyły się wojewódzkie zawody w sztafetowych biegach przełajowych na lotnisku w Nowym Targu. Nasi uczniowie pokazali się z bardzo dobrej strony, wszyscy ambitnie walczyli o jak najlepszą lokatę.

            W  zawodach naszą szkołę reprezentowały dziewczyny z rocznika 2007 - 2008, które zajęły XIII

            miejsce.  Składy drużyny: Kopa Emilia, Kurek Roksana, Kuśnierczyk Natasza, Lesikowska Amelia, Litewka Natalia, Rytel Zuzanna, Wojdyła Patrycja, Wypych Martyna.

            Natomiast chłopcy z rocznika 2009 i młodsi uplasowali się na wysokim VIII miejscu, za które otrzymali pamiątkowy puchar i dyplom. Skład drużyny: Kowalewska Adam, Majda Marcel, Skowron Maciej, Skubis Miłosz, Słota Filip, Szczypciak Dawid, Wąs Piotr, Zabrocki Kuba.

             

            Agnieszka Karcz, Małgorzata Muzyk

          • Szkolna Liga Lekkoatletyczna

          • Informacja zawody sportowe

             

            W dniu 4 października 2021 r. odbyły się  zawody z serii Igrzysk Młodzieży Szkolnej – Szkolna Liga Lekkoatletyczna w konkurencjach 100 m,300 m, 600 m dziewczęta, 1000 m chłopcy, pchnięcie kulą, skok w dal, sztafeta 4x100m. Uczniowie z naszej szkoły zdobyli :

            • w biegu na 100 m – 1 miejsce Kopa Emilka i Mosiej Karol,
            • w biegu na 300 m – 1 miejsce Kurek Roksana i 3 miejsce Marks Jakub,
            • w pchnięciu kulą – 3 miejsce Zięciak Jagoda, Mólka Dominik,
            • w skoku w dal – 2 miejsce Kurek Roksana i Jam Kobi,
            • w sztafecie 4x100 m dziewczęta i chłopcy z naszej szkoły zdobyli 2 miejsce.

             

             

            Piotr Stawarz, Rafał Lekston

          • Europejski Tydzień Sportu

          • W dniu 29 września 2021 odbył się Europejski Tydzień Sportu. To międzynarodowe święto ruchu, w którym biorą udział szkoły z całej Europy. W Bukownie odbyły się zawody lekkoatletyczne, a rywalizacja przebiegała na stadionie MOSiR. Z naszej szkoły udział w tych zawodach wzięli uczniowie klas IV -VIII. Klasy IV-VI biegały na dystansie 400 metrów, a VII i VIII 800 metrów. Każdy z uczestników dostał pamiątkowy medal, a miejsca na podium drobne nagrody rzeczowe.

                                                                                   Nauczyciele wychowania fizycznego

            1. Karcz, S.Kluza, R. Lekston, P.Stawarz, B.Zawadzka

             

          • Informacja o dodatkowych dniach wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych

          • Bukowno, 29.09.2021 r.

             

            Informacja o dodatkowych dniach wolnych

            od zajęć dydaktyczno-wychowawczych

             

             

            Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Bukownie informuje w związku z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego, § ust. 3,

            że zostały ustalone dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych:

            15.10.2021 r., 12.11.2021 r., 7.01.2022 r., 2.05.2022 r., 24-26.05.2022 r., 17.06.2022 r.

             

            Mirosław Siudyka

             

          • Sztafetowe Biegi Przełajowe

          • 30.09.2021

            W dniu 28 września 2021r. w ramach współzawodnictwa sportowego szkół powiatu olkuskiego odbyły się zawody w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Reprezentacja naszej szkoły zajęła dwa pierwsze miejsca w kat. starszych dziewcząt (rocznik 2007, 2008 ) oraz młodszych chłopców (rocznik 2009 i młodsi) - obie sztafety awansowały do zawodów na szczeblu wojewódzkim. Mamy też dwa drugie miejsca w kat. młodszych dziewcząt i starszych chłopców.

            I miejsce i złoty medal otrzymały dziewczęta w składzie:

            Kopa Emilia, Kurek Roksana. Kuśnierczyk Natasza, Lesikowska Amelia, Litewka Natalia, Rytel Zuzanna, Wypych Martyna.

            I miejsce i złoty medal wywalczyli chłopcy w składzie:

            Kowalewski Adam, Majda Marcel, Piekoszewski Jakub, Skowron Maciej, Skubis Miłosz, Słota Filip, Szczypciak Dawid, Wąs Piotr, Wójtowicz Krzysztof, Zabrocki Kuba.

            II miejsce i srebrny medal otrzymały młodsze dziewczęta w składzie:

            Hazy Nikola, Król Nikola, Labisko Maja, Litwińczuk Julia, Raś Maja, Stasiowska Zuzanna, Wiejota Maja, Zaręba Julia.

            II miejsce,  srebrny medal zdobyli starsi chłopcy w składzie:

            Kaczmarczyk Bartosz, Kosno Wojciech, Margas Oliwer, Mikołajczyk Kacper, Mosiej Karol, Piasny Mateusz, Sadok Tymon, Sadzawicki Szymon.

            Nauczyciele wychowania fizycznego;

            B.Zawadzka, M.Muzyk, A.Karcz, P.Stawarz

             

             

             

             

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 w Bukownie
      • 32-6421039
      • Szkoła Podstawowa nr 1 w Bukownie, ul. Szkolna 8, 32-332 Bukowno 32-332 Bukowno Poland
      • Psycholog Godziny pracy: Poniedziałek 11.00 - 15.15 Konsultacje dla rodziców 10.00-11.00 Wtorek 8.30-11.30 Środa 10.30-15.15 Czwartek 8.30-14.00 Piątek 10.30-14.30
      • Logopeda Godziny pracy: poniedziałek: 7:10 – 9.50 wtorek: 7:10 – 14: 30 środa: 8:00 – 14:30 czwartek: 7.10 – 14:30 piątek: 8:00 – 14:30
      • Pedagog Godziny pracy: Poniedziałek 8.00 – 12.30 Wtorek 10.00 – 14.30 Środa 9.15 – 12.30 Czwartek 9.30 – 14.30 Piątek 8.00 – 11.30 konsultacje 11.30-12.30
      • Kontakt elektroniczny Zgodnie z art. 63 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz U 2000r nr 98 poz.1071 z późniejszymi zmianami) Szkoła Podstawowa nr 1 w Bukownie informuje, że udziela odpowiedzi na korespondencję otrzymaną pocztą elektroniczną jedynie, gdy zawiera ona następujące dane: - imię i nazwisko osoby kierującej zapytanie - adres (kod pocztowy, miejscowość, ulica i nr domu) - treść pytania (określenie przedmiotu sprawy).
      • dyrektor – mgr Mirosław Siudyka dyrektor@sp1bukowno.edupoczta.pl poniedziałek, środa 8.00-14.30 wtorek, czwartek, piątek 8.00-14.00
      • Wicedyrektor mgr Dorota Janda: wicedyrektorsp1bukowno@gmail.com poniedziałek, wtorek 8.00-14.30 środa- piątek 8.00-14.00
      • wicedyrektor – mgr Jolanta Oleś wicedyrektorsp1bukowno@wp.pl poniedziałek, czwartek 8.00-14.30 wtorek, środa, piątek 8.00-14.00
    • Logowanie